IMMEDIATE İMPLANT UYGULAMASI

(Dişi Çekip Aynı Anda İmplant Yapma)

Doğal diş yapısına en uygun alternatif olan implantlar artık çok kolay şekilde uygulanıyor. Kaybedilen diş kökünün yerine yerleştirilerek diş kökü görevini yerine getiren titanyum vidalar dişin çekildiği aynı gün hastanın çene kemiğine yerleştirilerek kaybedilen estetik ve fonksiyonellik geri kazandırılıyor.

Immediate İmplant Uygulaması Nedir?

Aynı seansta diş çekimi ve implant uygulamasının birlikte yapıldığı bir tedavi yöntemidir. Lokal anestezi altında hiçbir ağrı ve sızı duymadan yapılan bir işlemdir. Hasta aynı gün dişli olarak evine gönderilir.

Hangi Durumlarda ve Nasıl Uygulanır?

Genelde ön dişlere uygulanan immediate implant, diş çekiminden sonra beklemeye gerek kalmadan uygulanıyor. Normalde diş çekiminden sonra 1.5-2 ay beklenmekte ve daha sonra implant uygulamasına geçilmektedir. İmmediate implant tedavisinde dişin alındığı gün hızlı implant uygulamasına geçiliyor. Bekleme süresinin kısaltıldığı bir yöntem olarak oldukça fazla tercih ediliyor.

Hastanın ağız yapısı 3 boyutlu tarayıcı ile taranır. İmplant türü ve kalitesi belirlenir. Lokal anestezi altında implant aynı gün hastanın çene kemiğine yerleştirilir. Üzerine geçici sabit diş takılarak hasta aynı gün dişli olarak evine gönderilir.

Tedavi Ne Kadar Sürer?

Diş çekiminin travmatik bir tablo sergilediği durumlarda veya akut enfeksiyon durumlarında diş çekimi yapılamadığından öncelikle bu rahatsızlıkların tedavi edilmesi gerekir. İmmediate implant, cerrahi bir müdahale olup tecrübe gerektirir. Hemen-erken yükleme olarak da tanımlanan immediate implant uygulamasında tedavi süresi uygulanacak implant sayısına göre değişir. Kemiğin kalitesine bağlı olarak iyileşme süreci 2-4 ay arasıdır.

Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

 • Kemik kalitesi ve hacminin iyi olduğu durumlarda aynı seansta implantın yerleştirildiği bir yöntemdir.
 • Dental fobisi olanlar için tek seanslık bir tedavi olarak avantajlıdır.
 • Aynı gün geçici diş takıldığından hasta dişli olarak evine gönderilir.
 • Diş kemiğinin erimesi engellenir.
 • Kısa süreli bir işlem olup ağrısız ve acısızdır.
 • Diş çekiminin iyileşme süresi beklenmediğinden hasta aynı gün normal yaşamına döner.
 • Sağlıklı ve dayanıklı dişler olarak uzun yıllar sorunsuz kullanılır.
 • Hastanın dişsiz kalmadığı immediate implant uygulamasının herhangi bir dezavantajı yoktur.

Yaşanabilecek Olası Problemler Nelerdir?

İmplant uygulanacak bölgede kemik yetersizliği varsa kemik tozu uygulaması yapılır. İmplantın kalitesi ve hekim tecrübesi önemlidir. Geçici sabit dişle hasta yumuşak besinler alarak beslenebilir. Şişme veya olası ağrıya karşı buz kompres uygulaması önerilmekte, hekim tarafından verilen ilaçların düzenli kullanılması gerekmektedir. İkinci bir cerrahi işleme gerek kalmaksızın uygulanan immediate implantla hasta konforlu ve rahat bir tedavi süreci geçirir.

BİZE ULAŞIN

 • Adres

  Hacı Arif Bey Sokak No:41 Kısıklı – Üsküdar / İSTANBUL

 • Telefon

  0 216 520 20 98
  0 545 589 00 58/Whatsapp

 • Çalışma Saatlerimiz

  Hafta içi: 09:00 – 19:00 / Cumartesi: 09:00 – 17:00

Çamlıcadent
WhatsApp ile gönder