ENDODONTİ (KANAL TEDAVİSİ)

Kanal tedavisi (Endodonti), ölü, ölmekte olan veya hasar görmüş sinir (Pulpa) veya iltihaplı diş pulpası durumlarında uygulanan bir tedavi yöntemidir. Diş sağlığı için kullanılan uygulamalardan biri olan Endodontoloji veya Endodonti, hasar görmüş veya iltihaplanmış dişin eski formuna kavuşması için uygulanmaktadır.

ENDODONTİ NEDİR?

Kök kanalı tedavilerinin yapıldığı ana bilim dalı olan Endodonti, diş kaybını engelleyerek dişi onarıp kurtaran ve eski formunu geri kazandırarak fonksiyonellik sağlayan bir tedavi yöntemidir. Hasar gören diş özü (pulpa) çıkarılarak temizlenir ve dezenfekte edilerek tekrar doldurulup kapatılır.

Endodontik Tedaviler Hangi Durumlarda Uygulanır?

Derin diş çürükleri, ağız veya dişe alınan darbe sonucu dişte çatlak veya bölünme ve iltihap durumlarında uygulanan bir tedavi yöntemidir. Pulpanın canlı olması durumunda tedavi tek seansta ölü olması durumunda ise iki seansta tamamlanır.

Diş katmanları dıştan içe; sert dokulu mine tabakası, diş eti altında kök kısmını örten sement tabakası ve sinir uçlarını barındıran dentin tabakasıdır. Dentin tabakasının altında da diş pulpası yer alır. Damar ve sinirlerin bulunduğu diş pulpası, dişin büyümesi ve gelişmesinde önemli rol oynar. Diş pulpası ağrı mekanizmasıdır.

Avantajları Nedir?

Dişlerin çürümesi, ağrılı bir hale gelmesi veya hasara uğraması durumunda eskiden ilk akla gelen tedavi diş çekimi idi. Oysa günümüzde Endodonti ile diş kaybı önlenmekte, dişler eski formuna kavuşarak fonksiyonelliğinden bir şey kaybetmemektedir. Sanılanın aksine ağrısız ve acısız bir operasyon olan Endodonti, bir veya iki seanslık bir tedavi yöntemi olup tedavi yapılan dişin ömrünü uzatır. Kanal tedavisi ile dişin öleceğini düşünerek tedaviyi ertelemek diş kaybı ile sonuçlanabileceğinden kanal tedavisi ertelenmemelidir.

Endodonti Tedavisi Sırasında Yaşanabilecek Olası Problemler Nelerdir?

Lokal anestezi altında yapılan Endodonti tamamen ağrısız ve acısız bir işlemdir. Operasyon sonrası birkaç gün rahatsızlık verebilir. Uzman bir endodontist tarafından yapıldığında son derece başarılı bir tedavi yöntemi olup sonuçlar net olarak tahmin edilir. İyi yapılmış bir Endodonti sonrası tekrar iltihap ya da ağrı gelişmiyor. Diş canlı ise, kökün uç kısmında hekim tarafından kanal tedavisi için açılan yara birkaç gün baskı sırasında hafif ağrıya neden olabiliyor. Aşırı veya şiddetli bir ağrı hissedilmiyor.

BİZE ULAŞIN

 • Adres

  Hacı Arif Bey Sokak No:41 Kısıklı – Üsküdar / İSTANBUL

 • Telefon

  0 216 520 20 98
  0 545 589 00 58/Whatsapp

 • Çalışma Saatlerimiz

  Hafta içi: 09:00 – 19:00 / Cumartesi: 09:00 – 17:00

Çamlıcadent
WhatsApp ile gönder