Doktorunuza Sorun ÇamlıcaDent Online Randevu

20’li yaşlarda ağızda görünmeye başladığı için bu ismi alırlar. Çene kemiği içerisinde kendilerine yer bulmakta zorlanan bu dişler çoğunlukla tam gömük yada yarı gömülü olarak kemik içerisinde kalır ve ağız içerisinde olması beklenilen yere süremez.
Sürme esnasında dişeti ve de kemiğe baskı uyguladığı için, oldukça çok ağrı yapmaktadır. Bazı durumlarda ağız hijyeninin de yetersiz olması ile beraber 20’lik dişler apse oluşturur. Lokal kızarıklık, ağrı ve bazı durumlarda yüzde şişlik ve kızarıklık oluşur. Apseli diş çok ağrılıdır, ilgili bölgede kanama ve ciddi bir ağız kokusu oluşur. Hasta bu süreçte ciddi sıkıntılar çeker, sistemik enfeksiyon tablosu oluşur. Vücut ısısı yükselir, önüne geçilmeyen durumlarda hayati risk oluşturur.
Çene yüz bölgesinde yer alan localara (doku içi boşluklara) absenin yayılması ile tablo daha da büyür. Submandibular ve submental localara yayılan abse havayolunun tıkanmasına neden olur. Bu durumda hasta nefes almakta zorluk çeker ve ölebilir. İnfraorbital ve temporal bölge localarına yayılan abse buradan da kafatası içerisine sıçrayarak, kavernöz sinüs trombozu adı verilen tabloya dönüşür ve hastanın ölümüne sebep olabilir.
Abselerde sıklıklar karşılaşılan bir diğer durum ise ağız açmakta zorluk çekilmesidir. Trismus adı verilen bu durum absenin içerisinde yer aldığı kasın fonksiyonunu yerine getirememesi durumudur.

Abse tedavisi ve 20’lik dişin çekilmesi işlemi

Abselerin oluşumunda çoğunlukla sebep 20’lik diş enfeksiyonlarıdır. Ender durumlarda diğer diş köklerinden kaynak alır. Hasta çene köşesinde kafatasının tamamına yayılan künt bir ağrıdan söz eder. Ağız açmakta ve de yemek yemede zorluk çekilir. Ciddi bir ağız kokusu oluşur. Böyle bir tablo ile karşı karşıya kalındığında hemen doktora başvurulmalıdır ve tedaviye doktorun öngördüğü şekilde vakit kaybetmeden başlanmalıdır. Enfeksiyonun sistemik belirtilerinin ortadan kaldırılması için öncesinde antibiotik kullanımı gerekli olabilir. Sonrasında mutlaka ilgili diş veya dişler çekilmelidir.
20 yaş dişinin çekilmesi dişin pozisyonuna göre planlanır. Diş ağız içerisinde olması beklenilen yere ulaşmışsa rutin diş çekim prosedürü uygulanarak lokal anestezi yada gerekli durumlarda genel anestezi yada sedasyon seçenekleri değerlendirilerek diş çekilebilir. Dişeti altında kaldığı durumlarda ise cerrahi yollara başvurulur. Dişin çekimini takiben, bazı komplikasyonlarla karşılaşılabilir. Bunlar arasında en sıklıkla karşılaşılanlar; yüzde şişlik, ağız açmada zorluk çekme, ağrı ve 48 saate varan kanama durumlarıdır. Bu tablo ortalama 3 gün sürebilir ve geçicidir. Operasyonu takiben 24 saat süre ile aralıklı buz kompres uygulaması şişliğin önlenmesi ve de ağrının önlenmesi açısından önemlidir. Aneljezikler vede lokal antiseptik uygulaması ile tablo hızlı bir şekilde normale döndürülür.

Hızlı ve Kolay Randevu Alın

Hemen Randevu Almak İçin 0216 520 20 98