Doktorunuza Sorun ÇamlıcaDent Online Randevu
Laser Cerrahisi

 

Lazer, günümüzde tıbbın pek çok alanında kullanılmaktadır. Her ne kadar daha çok kozmetik amaçla kullanılsada büyük cerrahi prosedürlerde de kullanılmaktadır. Lazerin kendine ait pek çok avantajı vardır. Kanama kontrolü, minimum anestezi ihtiyacı olması, sessiz çalışma imkanı, kanserojen ve pre-kanserojen lezyonlarda kanama kontrolü sayesinde güvenli kullanım imkanı bu avantajlardan başlıcalarıdır.

      Dermatoloji ve plastik cerrahi: Lazerin en sık kullanıldığı alanlardan biri deri hastalıklarıdır. Doğumsal lekeler, istenmeyen kıllar, bazı türdeki benlerin, ciltte görünen kılcal damarların ve kırışıklıkların giderilmesi gibi alanlarda sıklıkla kullanılır. Dövmelerin yok edilmesinde de en etkin yöntemdir. Bazı dermal kanserojen vakalarda da lazer kullanılır. Dermatolojide en sık kullanılan lazerler Alexandrite ve Er;YAG lazerlerdir.

     Göz: Göz hastalıkları alanında lazerin kullanımı ilk olarak, özellikle diabet hastalarında  gözdeki kılcal damar hasarlarında görülen kanamaların kontrol altına alınmasında olmuştur. Daha sonra glokom (göz tansiyonu) tedavisinde ve görme bozukluklarında gözlükten kurtulmak amacıyla kullanılmaya başlanmıştır.
   

     Sindirim sistemi: Lazer özellikle yemek borusu ya da kalınbağırsakları tıkayan tümörlerin giderilmesi veya küçültülmesinde kullanılır.

     Kadın hastalıkları: Rahim ağzı ve dış cinsel organlardaki prekanseröz (kansere dönüşebilen) sorunların giderilmesinde, rahim iç çeperinin rahim dışında gelişmesi durumu (endometriosis) ve tüpleri tıkayan miyomların giderilmesi gibi durumlarda kullanılır.

laser-dentistry

     Üroloji: İdrar yolunun tüm tümörlerinde, genital siğillerin giderilmesinde, böbrek taşlarının kırılmasında, büyümüş prostatın tedavisinde kullanılır.

     Kardiyoloji: By-pass veya anjiyoplasti (balonla açma) gibi işlemlerin uygulanamayacağı ileri dereceli koroner hastalıklarda kalp kasında delikler açarak yeni damarların oluşturulması işleminde lazerlerden yararlanılıyor. Ayrıca büyük damarları tıkayan damar sertliklerinde de lazerin kullanımı üzerine çalışmalar yapılmaktadır.
lazer

      Diş Hekimliği: Ağız içi yumuşak ve sert dokularda, 20 yaş diş operasyonlarında, ortodontik braketlerin uzaklaştırılmasında, lamina sökümünde, diş çürüklerinin temizlenmesinde, diş eti hastalıklarında, implant çevresi iltihap temizliğinde, kanal tedavisinde, diş beyazlatmada,  ağrılı aftların hızlı bir şekilde yakılarak uzaklaştırılmasında, estetik dişeti operasyonlarında, sigaraya bağlı oluşan dişetinde kötü renklenmelerin uzaklaştırılmasına,  dil ve dudak bağı (frenektomi) kesilmesinde ve bazı ağız içi tümörlerin tedavisinde lazer kullanılır.

Diş Hekimliğinde en sık kullanılan laserler Er;YAG ve Diode laserlerdir. Er,YAG sert doku Diode ise yumuşak doku laseri olarak bilinir. Yumuşak dokuda yapılan cerrahi işlemlerde diode laserler daha sıklıkla kullanılmaktadır. Er;YAG laserler ise diş kesimi, kemik cerrahisi gibi daha ileri müdahalelerde kullanılır.
lazer1

     Beyin cerrahisi: Beyin ve omurilik tümörlerinin çıkarılmasında lazer kullanılır.

     KBB: Ses telleri üzerindekiler de dahil olmak üzere bazı tümörlerin çıkarılması ve horlamayı giderici ameliyatlarda yararlanılır.

     Ortopedi: Özellikle bel fıtığı ameliyatlarında küçük bir alandan girilerek fıtığın buharlaştırılması işleminde lazer kullanılır. Ayrıca diz ve omuz eklemi bağlarıyla ilgili ameliyatlarda da lazerden faydalanılır.

 

Add Comment