Doktorunuza Sorun ÇamlıcaDent Online Randevu

camlica-dent

İmplant, eksik dişlerin yerlerine yerleştirilen, kök vazifesi gören ve dişi taşıyan titanyum esaslı bir vidadır. Çene kemiğinde yeterli boyutlarda kemik olması durumunda uygulanabilmektedir. Aşırı derecede ilerlemiş çürükler, kök ucu enfeksiyonları, ileri derece dişeti hastalığı, travma, spor yaralanmaları (boks v.s) gibi durumlarda dişlerin çekimi gerekebilmektedir. Bu durumlarda çene arkı içerisinde olması gerekenden az sayıda diş olur. Hem fonksiyon hemde estetik olarak ihtiyaç duyduğumuz dişlerimizi tekrar kazanabilmemiz için belirli tedavi yöntemleri bulunmaktadır.
Eskilerden beri mevcut olan ve halen günümüzde alternatif bir tedavi şekli olan köprü restorasyonları eksik dişlerin onarılmasında kullanılan yöntemlerden birisidir. Bu tedavi şeklinde eksik olan yere komşu olan dişler kesilmekte ve köprü ayağı olarak kullanılmaktadır. Ancak bu durumda kesilen dişler mine dokusunu yani dişin en sert, en sağlam yapısını kaybetmektedir. Bundan ötürü günümüzde böyle bir durumda implant tedavisi yapılmakta ve eksik dişler diğer dişlere zarar verilmeden onarılmaktadır.
Eksik diş sayısı, köprü yapılmasının mümkün olmayacağı kadar çok ise bu durumda eksik dişlerin yerine implant destekli bir protez yada hareketli protez yapılır.
Günümüzde artık eksik dişlerin tedavisinde Dünya’da en sık tercih edilen tedavi şekli dental implantlardır.
Dental implantlar tek diş eksiklerinden tüm dişlerin eksik olması durumlarına kadar çene kemiğinin yapısal olarak uygun olduğu tüm durumlarda kullanılabilmektedir. İnsan biyolojik yapısı ile %100’e varan oranda uyumludur. X-ray ışınlarından, MRI cihazlarından etkilenmez. Manyetik alanlardan rahatlıkla geçilebilir.

Eksik olan dişin hiç kaybedilmemişçesine onarılmasına olanak sağlar. Estetik ve fonksiyonel ihtiyaçları tamamiyle karşılar.

 

implant_destekli_kopruimplant destekli total protez

 

Ne Zaman Uygulanabilir ?

 • Dişin kaybedilmesini takiben çevre dişeti ve de kemik dokusu iyileştikten sonra implant uygulaması yapılabilir. Olgunlaşan kemik içerisinde implant daha sağlıklı kaynaşır ve uzun ömürlü olur. Bu süre ortalama 2-3 aydır. Hasta estetik ve fonksiyonel ihtiyaçlarını yapılacak geçici bir protez ile sağlayabilir.
 • Hastanın tedavi için ayırdığı vaktin sınırlı olduğu durumlarda, çok önerilmemekle birlikte diş çekimi ile aynı seansta implant yerleştirilebilir.

Kimlere İmplant Uygulanır?

İmplant çene gelişimi tamamlanmış eksik dişi olan sağlıklı her bireye uygulanabilir.

 

Dental-Implant-Bridges                                          all on 4

 

Hangi durumlarda İmplant uygulanımı sakıncalıdır ?

 • Aşırı derecede kötü ağız hijyeni olan kişilerde,
 • Çok fazla sayıda sigara içenlerde,
 • Kemik hastalığı olanlarda,
 • Çoklu sistemik hastalığı olan kişilerde,
 • Ergenliğini tamamlamamış, çene gelişimi tamamlanmamış kişilerde,
 • Çok aşırı derecede diş sıkan kişilerde implant uygulanımı sakıncalı olabilir. Bu hastaların öncelikle detaylı bir muayeneyi takiben uzman doktorlarla konsülte edilip gerekli önlemlerin alınmasıyla beraber implant uygulanabilir.

İmplant Alerji yapar mı ?

İmplanta ait bilinen bir alerji durumu yoktur.

İmplant Düşer mi?

 • Gereken önem verilmediğinde,
 • Yeterli hijyen koşulları sağlanmazsa,
 • Doktorun tavsiyelerine uyulmaması durumunda,
 • Düzenli olarak kontrollere gidilmediğinde implantın kaybı söz konusu olabilir.

İmplant pahalı bir tedavi midir ?

İmplant tedavisi diğer diş tedavilerinden maliyet açısından daha ön plandadır. Bunun sebebi işlemin cerrahi bir uzmanlık gerektirmesi ve de titanyum esaslı bir vidanın kullanılıyor olmasıdır. Fakat buna rağmen uzun dönemde değerlendirildiğinde komşu dişlere zarar verilmediği için bu tedavi pahalı değildir. Çünkü eksik dişlerin komşuluğundaki dişlerin kesilmemesi ileri vade de bu dişlerin çürümelerini önleyeceği için implant tedavisi koruyucu bir tedavi şeklidir.

Hızlı ve Kolay Randevu Alın

Hemen Randevu Almak İçin 0216 520 20 98