Doktorunuza Sorun ÇamlıcaDent Online Randevu

a-Dişeti Estetiği (Gingivoplasti)

Göze hoş gelen, uyumlu ve temiz bir gülümseme oluşturmanın ilk adımı diş ve dişeti uyumunu sağlamaktır. Güldüğümüzde gözüken dişeti miktarı, dişlerimizin görünümünü de etkiler. Asimetrik dişeti kenarları ,dişlerimizin düzensiz ve gülüş hattımızın eğri olduğu izlenimini verir. Eğer dişetlerimiz çekilmişse, dişlerimiz olduğundan daha uzun görünür. Bu olumsuz durumu gidermek, dişeti estetiği uygulamaları sayesinde mümkün olmaktadır.Enflamasyon (bir çeşit dişeti ödemi) nedeniyle şiş ve kırmızı olan dişetleri, dikkatlerin dişetlerine çevrilmesine sebep olur. Kalınlaşmış ve ödemli dişeti kenarı, dişlerin dip kısımlarında gölgelenmelere sebep olur. Bu gölgelerden dolayı diş renkleri de olduklarından birkaç ton daha koyu görünürler. Ayrıca ödemden dolayı kalınlaşmış dişeti kenarında bakteri plağı birikimi daha kolay olur. Bakteri birikmesi, iki diş arasındaki üçgen dişeti bölümünün (papil) çekilmesine ve iki diş arasında koyu renkli, bazen de siyah bölümler oluşmasına neden olacaktır.

Güldüğünde dişetleri normalden fazla görünen, ‘Gummy-smile’ dediğimiz gülüşlerde uygulanan bir metottur. Gülüş estetiğini bozan diş etindeki fazlalık küçük bir operasyon ile düzeltilir.Bu kişilerde estetik diş hekimi ile periodontolog (diş eti doktoru) beraber çalışır ve dişeti seviyesi ile biçiminin nasıl olması gerektiği belirlenir. Periodontolog da bu seviyeye kadar dişetlerini düzelterek güzel bir uyum sağlar.Hastaya yapılacak lokal bir anestezi ile hasta hiç bir şey hissetmeyecektir. Küçük bir cerrahi işlem olan gingivoplasti, kısa zamanda gülümsemeyi tamamen değiştirecektir.

Estetik problemin dişleri de kapsadığı durumlarda diş eti operasyonundan sonra porselen laminalar da uygulanarak mükemmel bir gülüş tasarlanmış olur.

b-Diş Eti Çekilmesi

Diş eti çekilmesi bir hastalık mıdır?

Diş eti çekilmesi, diş eti hastalıkları, yanlış diş fırçalama tekniklerinin uygulanması, diş gıcırdatma, kalem ısırma gibi bazı fonksiyon dışı alışkanlıkların bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır.

Diş eti çekilmesi nasıl anlaşılır?

Diş eti çekilmesinin anlaşılabilmesi için hastanın diş ve diş etlerinin diş hekimi tarafından detaylı muayene edilmesi gerekmektedir. Sağlıklı dişlerde dişlerin kök yüzeyleri dişeti ile örtülüdür; ancak diş eti çekilmesi durumunda dişlere göre daha sarımtrak renkli olan kök yüzeyleri açığa çıkar. Bununla beraber hastalarda çürük bulunmamasında rağmen sıcak-soğuk ve asitli gıdalarda diş hassasiyetleri ortaya çıkar.

Diş eti çekilmesinin tedavisi var mıdır?

Dişeti çekilmelerinin farklı yöntemler ile tedavileri vardır. Dişeti çekilmesi tedavisinde öncelikle çekilmenin sebebi saptanmalıdır. Çekilme miktarına göre, basit koruyucu yöntemler veya dişeti operasyonları ile çekilmeler tedavi edilebilmektedir.

 

c-Flap Operasyonu

Eğer çok derin ceplere sahipseniz bu durumda daha etkin temizlik yapabilmek ve iltihaplı dokuyu ve diştaşlarını daha etkin şekilde temizleyebilmek için mutlaka flap operasyonlarına gerek duyulur.Böyle durumlarda dişeti kaldırıp altındaki enfekte dokular temizlenip, dişeti tekrar kapatılır.Gerekli duyuluyorsa kemik greftleri kullanılarak ya da hastanın kendine ait kemik parçacıkları kullanılarak kayıp doku telafi edilmeye çalışılır.

 

d-Frenektomi ( Dudak/Dil Bağı Alınması)

Frenulum diş eti dokusu ile dil,dudak ve yanak arasında bulunan ve bu dokuları birbirine bağlayarak hareketlerini sınırlandıran yumuşak mukoza dokusudur.

Frenulum nedir?

Frenulumlar dudağın ve yanağın çeneye bağlanmasını sağlayan, içerisinde fibriller bulunduran yumuşak dokudur . Bağlantı yeri dişeti ve/ veya kemiğin üzerindeki zardır .

Frenulum ne zaman problem oluşturur?

Frenumlar normal bağlanması gereken yere göre dişetine daha yakın yerden bağlanırsa , dişler arasında boşluklara ve sağlıksız dişeti dokusu oluşumuna neden olur .

Ortodontik ve Estetik problemler ; Dişler arasındaki boşluklara diestama denilir . Üst çenede ön kesici diş arasında ki diestemaların nedeni , frenulumun yukarıdan ve geniş bir bantla yumuşak dokuya bağlanmasından kaynaklanır. Hastaya büyüme gelişim döneminde yapılacak olan frenektomi operasyonu ile boşluklar hızlıca kapanır .

Hasta büyüme gelişimini tamamladıysa artık diestamalar kapanmayacak ve estetik problemlere sebep olacaktır . Laminate tedavisi veya kompozit dolgularla estetik problem giderilebilir .

Diş eti Problemleri ; Frenulumlar dişeti kenarına çok yakın bağlandığı takdirde dişeti çekilmesine sebep olurlar .Çekilme en çok alt çene kesici dişler ve üst çene canin ( köpek dişi ) de görülür. Ayrıca dişlerin fırçalanmasını da güçleştirir ve bakteri plağı birikimine sebep olurlar .

Dişeti hastalığı olanlar da durumun daha kötüye gitmesini sağlayacak , yapılacak olan tedavilere de cevap almakta engel olacaktır .

İmplant çevresi sorunları ; İmplantın etrefındaki dişetinin çekilmesine ve kemiğin erimesine neden olurlar . Aynı şekilde implantların bakımını güçleştrirler .

Frenulum problemleri nerede görülür?

Frenulum problemleri genellikle alt ve üst çene orta kesici dişleri arasında , kanin ve küçük azı dişler bölgesinde , daha nadir olarak alt çenenin dil tarafında görülür .

FRENEKTOMİ NEDİR ? FRENETOMİ NEDİR ?

FRENEKTOMİ ; Frenumun   kemiğe olan bağlantısı da dahil olmak kaydıyla , bütün frenumun çıkartılması işlemidir .

FRENETOMİ ; Frenumun bir miktar kısmının (yüzeysel ) çıkartılmasıdır.

Frenektomi nasıl yapılır?

Anesteziyi takiben frenum bir hemostat ile en derin noktasından tutturulur . Hemostatın alt ve üst kısımlarından eşkenar dörtgene benzer kesiler yapılır ve doku çıkartılır . Kemiğin üzerindeki ataşmanlar alınır ve kanama durdurulur. Açıkta kalan bölge peryodontal pat ile kapatılır ve 1 hafta beklenilir .

Frenektomi ile bilikte farklı dişeti ameliyatları da gerçekleştirilebilir

Add Comment