Doktorunuza Sorun ÇamlıcaDent Online Randevu

a-Dental İmplant

Günümüzde diş implantları, tartışmasız olarak doğal dişlere en iyi alternatiftir. Geleneksel köprü ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlarken, yüzünüzde doğal bir görünümü de beraberinde getirir.

Bugün implantın, 21. yüzyılda üzerinde en çok çalışılacak olan diş tedavi şekli olacağı anlaşılmaktadır.

İmplant (diş ekme) nedir?

Kısaca implant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay diş köküdür.

İmplant’ların çeşitleri var mıdır?

Evet. Seri kullanıma girdikten sonra değişik implant tipleri üretilmiştir. Ancak günümüzde en popüler olan implant tipi ‘vida’ şekilli olanlardır.

 

Her hastaya implant uygulanabilir mi?

implant vidaları belirli kalınlığı ve genişliği olan yapılardır. Bu nedenle implant konulması öngörülen bölgede, çene kemiğinin, bu implant vidasını kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekmektedir. Varolan kemiğin kalitesi de implant başarısını etkileyen faktörlerden birisidir. Ayrıca tedaviden önce ve implant ağızda kaldığı sürece dişetlerinin tamamen sağlıklı olması gerekmektedir. Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulamasını engelleyecek bir üst yaş limiti yoktur ancak kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalara uygulanması tercih edilmeyebilir.

implant yerleştirilirken acı duyar mıyım?

Uygun anestezi yöntemlerinin uygulanması durumunda hayır. Operasyon sırasında hasta tercihine göre genel ya da lokal anestezi kullanılabilir. Genellikle implant’ın yerleştirildiği akşam duyulabilecek ağrı basit ağrı kesiciler ile giderilebilir. Bir çok hasta bu ağrının normal diş çekiminden sonra duyulan ağrıdan farklı olmadığını belirtmektedir. Tedavinin problemsiz tamamlandığı vak’alar da implantların varlığını bile hissetmeyecek kadar rahat olursunuz.


implantlar yerleştirildikten hemen sonra protezlerim takılabilir mi?

Hayır. Implant’ların kemik ile tam birleşmesini (Osteointegration) sağlamak için iyileşme dönemi olan ilk 3-6 ay boyunca implant üstüne gelen yüklerin en aza indirgenmesi gerekir. Ancak doktorunuz bu iyileşme süresinde size uygun bir geçici protez yaparak sizin fonksiyonunuzu iade edecektir

 

b-İmmediat İmplant

Dişin çekildiği seans hemen implant uygulanması ve üstüne diş yapılması demektir. İmmediat implant yapmak için dişte aktif bir enfeksiyon bulunmamalı ve uygulanacağı bölgede yeterince kemik olmalıdır. Diş çekiminin de olabildiğince az travmatik yapılması ve ihtiyaç olursa implantın çevresine kemik tozu ilavesi yapılması gerekir.

c-All On Four Tekniği

Hastanın kemik yapısı uygun ise ortalama 8 adet implant ile sabit diş protezi yapılabilir. Kaç implant yerleştirileceği ise panaromik röntgen ya da tomografi denilen gelişmiş görüntüleme yöntemleri ile belirlenir.

Tüm bu tetkiklerin sonunda çene kemiğine istenilen sayıda implant konulup konulamayacağı belirlenir.

Ancak All On 4 yöntemi ile belli açılarla yerleştirilen implant sistemleri üzerine sabit diş protezi yapılabilir.

All on 4 uygulamasının en önemli avantajı hiç dişi olmayan bir hastanın aynı gün geçici dişleri implant üzerine sabitlenebiliyor. Hasta implantarı iyileşirken dişsiz kalmıyor. Hasta iyileşme sürecinde ağızında sabit dişleri ile rahatça günlük yaşantısına herhangi bir kesinti veya sıkıntı olmaksızın decam edebiliyor.

Hangi vakalar All On 4 için uygundur?

Hastanın diş sıkma gibi çenelere aşırı yük getiren alışkanlığının olmaması

Kemik miktarı az kalmış olan hastalarda.

İmplant uygulanmasını engelleyen herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan hastalarFazla sayıda implant konulmasını istemeyen, tek seansda implantlarının yerleştirilmesini isteyen hastalarda.

All On 4 implant uygulaması için detaylı gelişmiş görüntüleme sistemlerinden faydalanılır. Cerrahi aşamaya geçmeden önce birçok rehber aşamalar bilgisayar teknolojileri ile hazırlanır.Günümüzde implant tekniği ve teknolojisi ve bilimi, gün geçtikçe daha da ilerlemektedir. Az sayıda implant yerleştirilmesi ile sabit diş yapımı da güncel uygulamalardandır. Bu yöntemle kemik grefti uygulamasına gerek kalmaması maaliyet ve zamandan tasarruf imkanı sağlar.

All On 4 implant tekniği, tam dişsiz hastalarda belirli açılarla yerleştirilen dört adet dental implant üzerine aynı gün diş protezinin sabitlenmesini sağlayan bir prosedürdür.

All On 4 implant tekniğinin avantajları nelerdir?

All On 4 tedavisinin avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

– Tam dişsiz hastalara aynı gün, tek bir cerrahi işlem ile sabit diş protezi yapılabilme imkanı sunar.

– Sinüs yükseltme ameliyatı, kemik ilavesi gibi herhangi bir ileri cerrahi işlem uygulanmadığından operasyon daha kolaydır.

– Dental implant ameliyatı süresi daha kısadır.

– Kullanılan dental implant sayısı azaldığından ve ilave cerrahi işlem gerektirmediğinden dolayı, maliyeti klasik dental implant tedavisine oranla daha düşüktür.

– Kişiye özel planlanabilen, estetik bir görünüm ve gülme hattı, gülüş estetiği sağlar.

– Temizliği ve bakımı, klasik dental implant üstü sabit diş protezlerine göre daha kolaydır.

– Hareketli diş protezi kullanamayan, bulantı refleksi olan hastalar için uygundur.

– Gerekli tedavi seans sayısı az olduğundan, şehir dışında ikamet eden hastalar için uygundur.

All On Four tedavisinin aşamaları nelerdir?

All On Four tedavisi planlanan hastalara önce detaylı bir klinik ve radyolojik muayene yapılması gerekmektedir. Bilgisayarlı tomografi (BT) üzerinde ölçümler yapılarak hastaya uygun bir planlama yapılır.

All On Four prosedürü, cerrahi ve diş protezi işlemleri olarak iki aşamadan oluşmaktadır. Tedavi günü hastaya planlamaya uygun şekilde 4 adet dental implant yerleştirildikten sonra aynı gün geçici diş protezi, dental implantların üstüne sabitlenir. 3 ay sonra ise hastaya daimi diş protezleri yapılır.

 

 

d-Greft Ve Sinüs Lift Uygulamaları

Çene kemiği tozu (kemik grefti) nedir?

Kemik tozu diye tabir edilen kemik greftleri çeşitli şekillerde elde edilir.İnsan kaynaklı, hayvan kaynaklı veya sentetik olarak üretilen greftler küçük partiküllü toz şeklinde veya blok şeklinde üretilirler.

Çene kemiği tozları hangi durumlarda kullanılır?

Kemik greftleri dental implantların yapılacak bölgede yetersiz kemik varlığı, diş çekimiyle aynı seansta implant yapılması istenen durumlar, implant öncesi sinüs tabanı yükseltme operasyonlarında ya da kronik iltihaba sebep olan ve uzun süre ağızda kalarak kemiğin erimesine neden olan dişlerin çekimi esnasında kullanılır. İçerdiği hücreler, kemik oluşumu ve büyümesi için gerekli maddeler sayesinde bölgenin daha hızlı iyileşmesine ve kemik hacminin artmasına yardımcı olur.

e-Advanced İmplantoloji ( İleri implantoloji)

İmplantların diş hekimliğinde kullanımının hızla artması ve kaybedilen dişlerin yerine uygulanan en iyi tedavi yöntemi olması , implant uygulama alanlarını gittikçe genişletmektedir . Diş implantları , insanların çiğneme ve fonasyon problemlerini gidermekte , estetik beklentilerini üst seviyede karşılayarak kişinin özgüvenini kazandırmakta ve hayat standartlarını yükseltmektedir .

İmplantı yerleştirebilmek için yeterli kemik hacminin bulunması gerekir . Diş çekimini takiben , çene kemiğinin eridiği durumlarda , implantları yapabilmek her zaman mümkün değildir . Standart kabul edilen diş implantını yapabilmek için en az 10 mmlik kemik yüksekliği ve 6 mmlik kemik kalınlığı gereklidir . Ayrıca implantların çevresinde yeterli dişeti de bulunmalıdır . Dişeti dokusu , pembe estetik , oral hijyenin kontrolü, dişeti çekilmesi ve kemik erimesinin oluşmaması için gereklidir .

İleri implant cerrahisi ,diş implantını yapabilmek için yeterli kemik ve dişeti dokusunun bulunmadığı durumlarda uygulalanan tedavi yöntemidir . Bu tedavi yönteminde amaç ; implantları en iyi konumda ve posizyonda yerleştirebilmek için , implantların çevresinde yeterli miktarda kemik ve dişeti dokusunu oluşturma işlemidir

Add Comment